EN
EN hledat Košík

Archív Pražského jara

Lang Lang & Wiener Philharmoniker
22/5
Čtvrtek 20:00
Místo konání: Obecní dům - Smetanova síň Ročník2014

Program:

  • Richard Strauss: Metamorfózy
  • Richard Strauss: Burleska pro klavír a orchestr
  • Richard Strauss: Don Juan, op. 20
  • Richard Strauss: Enšpíglova šibalství, op. 28
  • Předpokládaný konec koncertu ve 21.50: koncert s přestávkou

Fenomén Lang Lang

Zeptáte-li se lidí z okruhu blízkých Lang Langovi na charakteristiku jeho osobnosti jako hudebníka i člověka, odpoví vám slovem „inspirace.“ Ta totiž prostupuje celým jeho životem a tvůrčím usilováním. Lang Lang rozdává milionům posluchačů inspiraci přetavenou do podoby nic neskrývající citově zaujaté interpretace.

Časopis Time, který Lang Langa zařadil na svůj seznam stovky nejvlivnějších lidí planety, ho ocenil jako symbol mládí a budoucnosti Číny. Není-li ohromný zájem dnešních Číňanů o klavír výlučně jeho zásluhou, rozhodně platí, že v jeho rozvoji sehrává nemalou roli jakožto všeobecně známý vzor a společenský fenomén definovaný v televizním programu Today Show jako „langlangovský efekt.“ Výrobce klavírů Steinway v souvislosti s uvedením „klavíru Lang Lang“, konstruovaného s ohledem na potřeby výuky, na čínský trh, poprvé v historii značky označil jeden ze svých modelů jménem konkrétního interpreta.

Spolupracuje s nejvýznamnějšími umělci, od dirigentů jako jsou Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel či sir Simon Rattle až po tvůrce působící mimo oblast vážné hudby, jako jsou dubstepový tanečník Marquese „nonstop“ Scott nebo jazzový velikán Herbie Hancock. Jako vyslanec firmy Sony se zasloužil o záznam Prokofjevovy 7. klavírní sonáty na zvukovou stopu veleúspěšné počítačové hry Gran Turismo 5. V neposlední řadě působí i jako stavitel kulturních mostů mezi východem a západem.

Christoph Eschenbach

Christoph Eschenbach je vyhledávaným dirigentem předních orchestrů a operních domů na celém světě. Od září 2010 je hudebním ředitelem National Symphony Orchestra a John F. Kennedy Center ve Washingtonu. Mezi jeho vrcholné úkoly sezony 2013/14 patří dirigentská spolupráce v USA s Chicago Symphony, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Boston Symphony, v Evropě diriguje lipský Gewandhausorchester, Mnichovské filharmoniky, Dresden Staatskapelle (tu na Salcburském velikonočním festivale) a mnohé další orchestry.

Eschenbach, jehož mentory byli George Szell a Herbert von Karajan, je nositelem mnoha vyznamenání, mimo jiné Čestné legie, komandýrského stupně Řádu umění a literatury, důstojnického kříže s hvězdou a stuhou Německého záslužného řádu, a komandýrského kříže Německého záslužného řádu za vynikající zásluhy v oborech klavírní hry a dirigování. Je také držitelem Ceny Leonarda Bernsteina.
Na Pražském jaru vystoupil poprvé v roce 1968 jako sólista v Schumannově Klavírním koncertu a moll, op. 54 s FOKem pod taktovkou Carlose Kleibera a zatím naposledy v roce 2011, kdy řídil provedení Mahlerovy Symfonie č. 8 Es dur.
 

Pro více informací o klavíristovi Lang Langovi můžete navštívit umělcovy webové stránky:
www.langlang.com
www.langlangfoundation.org
www.facebook.com/langlangpiano
www.twitter.com/lang-lang

 

Partner Premium vstupenky

____________________

Vstupenka na Pražské jaro zároveň jako slevový kupón!

Vstupenka na Pražské jaro platí zároveň jako slevový kupón na výstavu "Vivat Musica!" Národní galerie v Praze a do expozice "Secese. Vitální umění 1900" Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více informací v odkazu "Vivat Musica!" a "Secese. Vitální umění 1900" v sekci "Novinky".