EN
EN hledat Košík

Archív Pražského jara

Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia / Pappano / Vogler
28/5
Čtvrtek 20:00
Místo konání: Obecní dům - Smetanova síň Ročník2015

Program:

  • Giuseppe Verdi: Síla osudu
  • Petr Iljič Čajkovskij: Variace na rokokové téma A dur op. 33
  • Jean Sibelius: Symfonie č. 2 D dur op. 43

O koncertu

„Ohromující vliv Antonia Pappana na kdysi upadající orchestr Santa Cecilia představuje malý zázrak. Kombinace italské horlivosti s nově nalezenou disciplínou vrátila Římany zpět do první orchestrální ligy.“ Takto v roce 2013 ohodnotily londýnské Timesy výstup orchestru Santa Cecilia v londýnské Royal Albert Hall v rámci festivalu BBC Proms. Pod vedením dirigenta Antonia Pappana, který letos oslaví deset let svého působení u orchestru, sklízí Santa Cecilia uznání nejen za svá živá vystoupení, ale také za bohatou a kritikou vysoce ceněnou diskografii. Orchestr, který se nezaměřuje pouze na instrumentální hudbu, ale má na svém kontě také uvedení řady oper, přijíždí do Prahy vůbec poprvé a přiváží s sebou atraktivní repertoár. Kromě dramatické předehry k Verdiho opeře Síla osudu doprovodí v Čajkovského Variacích na rokokové téma A dur op. 33 jednoho z předních německých violoncellistů mladé generace, Jana Voglera. Ten v Praze již vystoupil v roce 2011 s PKF – Prague Philharmonia, na Pražském jaru se však, stejně jako dirigent i orchestr, letos představí poprvé, a to s dílem, které je řazeno mezi prubířské kameny každého violoncellisty. Večer uzavře Sibeliova Symfonie č. 2 D dur op. 43, kterou autor komponoval v letech 1901–1902, zčásti za svého pobytu v Itálii, jejíž názvuky je v ní možné slyšet.

Německý rodák Jan Vogler se hře na violoncello začal věnovat v šesti letech, nejprve pod vedením svého otce Petera Voglera, následně pak ve třídě Josefa Schwaba, Heinricha Schiffa a Siegfrieda Palma. Pravidelně vystupuje s předními světovými orchestry (New York Philharmonic, Bayerisches Staatorchester) a je vyhledávaným komorním hráčem. Je držitelem prestižní ceny ECHO Klassik (německá obdoba Grammy), hraje na mistrovský nástroj Stradivari z roku 1707 a na nástroj Domenica Montagnani z roku 1727.

Sir Antonio Pappano patří mezi přední světové operní dirigenty. Od roku 2002 je hudebním ředitelem londýnské Královské opery Covent Garden, kde vedle tradičního operního repertoáru zařazuje také díla soudobých autorů. S Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, jehož hudebním ředitelem je od roku 2005, vystoupil v nejprestižnějších koncertních sálech Evropy a USA a pro label EMI Classics natočil několik kritikou vysoce oceněných CD (nahrávka Verdiho Requiem získala cenu Gramophone a Rossiniho Stabat Mater s Annou Netrebko následně titul Gramophone Editors’ Choice). V roce 2012 mu byl za zásluhy v oblasti italské kultury udělen rytířský řád.

Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia má za sebou velmi dlouhou historii sahající až do roku 1908. Dirigovala jej celá řada slavných osobností: Gustav Mahler, Arturo Toscanini, Leonard Bernstein, Carlos Kleiber, Herbert von Karajan nebo Claudio Abbado. Se současným dirigentem Sirem Antoniem Pappanem soubor pravidelně vystupuje v předních koncertních sálech (Royal Albert Hall, Tokyo Suntory Hall). Britský časopis Classic FM jej v roce 2009 zařadil mezi deset nejlepších orchestrů světa.

____________________

Jakou květinou jste?

Netradiční zpestření je přichystáno pro návštěvníky koncertů v Obecním domě, neboť v prostorách šaten naleznou interaktivní objekt studentů ČVUT. Autorka konceptu Anna Kutíková se inspirovala názvem festivalu a ročním obdobím, ve kterém je festival každoročně uváděn a vytvořila společně s Miroslavem Macíkem hravou florální instalaci. Autorem originální hudební stopy je Adam Sporka. Zájemci, kteří se u objektu zastaví, zjistí, v jakou květinu je počítačový algoritmus nechá proměnit. Podoba květiny je ovlivněná věkem, pohlavím snímaného, stejně tak mimikou obličeje. Snad je i jistá symbolika ve skutečnosti, že optimisticky naladěné tváře má prý počítačový program tendenci vyhodnocovat jako mladší. Více informací naleznete zde.

Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah

Cestujte na Pražské jaro vlakem Českých drah a získejte 50% slevu na jízdném! Více informací v novince Vlak+ Pražské jaro

Vstupenka na Pražské jaro zároveň jako slevový kupón!

Vstupenka na Pražské jaro platí zároveň jako slevový kupón do expozice "Secese. Vitální umění 1900" Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Více informací v odkazu "Secese. Vitální umění 1900" v sekci "Novinky".