EN
EN hledat Košík

Archív Pražského jara

Staatskapelle Berlin & Daniel Barenboim
15/5
Neděle 20:00
Místo konání: Obecní dům - Smetanova síň Ročník2016

Program:

  • Anton Bruckner: Symfonie č. 5 B dur

Premium koncert

Partnerem Premium vstupenky k tomuto koncertu jsou České Aerolinie

 

Daniel Barenboim proslul v čele Staatskapelle Berlin uváděním velmi širokého a bohatého repertoáru, v němž nechybí kompletní symfonická a operní tvorba vybraných autorů. Vedle všech oper Richarda Wagnera uvedl orchestr kompletní symfonické dílo Ludwiga van Beethovena a Roberta Schumanna. Na festivalu FESTSTAGE v roce 2007 provedl Daniel Barenboim společně s Pierrem Boulezem všechny symfonie Gustava Mahlera.

Tvorba Antona Brucknera (1824–1896) není v tomto směru žádnou výjimkou – Staatskapelle Berlin nahrála kompletní cyklus jeho symfonií s velkým ohlasem v roce 2010. Německý deník Süddeutsche Zeitung shrnul její výkon slovy: „Jak Brucknerova víra v Boha, která je přímo vyjádřena v chorálu Páté, tak jeho pesimistický pohled na svět se ruku v ruce prolínají v Barenboimově pojetí.“ Dirigentovu zkušenost s operní hudbou popisuje jako „dramatickou instrumentální bitvu mezi Brucknerovým Bohem a Ďáblem – mezi Nebem a Peklem – bez toho, aniž by byla narušena vyváženost tohoto monumentálního díla.“  V rámci svého historicky teprve druhého vystoupení na Pražském jaru (poprvé to bylo v roce 1967) nabídne Staatskapelle Berlin posluchačům původní verzi tohoto skutečně velkolepého opusu.

Bruckner proslul neustálým revidováním svých děl, ostatně k Páté se také několikrát vracel. Kromě instrumentace, která se nese v čistě wagnerovském duchu (Bruckner dílo Richarda Wagnera obdivoval po celý svůj život), v dalších verzích poupravil také závěrečné Finale. Paradoxem je, že orchestrální premiéry v roce 1894 se autor z důvodu nemoci nemohl účastnit, a tak vlastně za svého života nikdy tuto symfonii v provedení orchestru neslyšel.

V podání tak výjimečných interpretů bude tento večer jednou z dominant ročníku 2016, který by neměl milovníkům zvláště romantické hudby v žádném případě uniknout.

Staatskapelle Berlin

Založena Jáchymem Fridrichem Braniborským v roce 1570, patří dnes Staatskapelle Berlin mezi nejstarší orchestry světa. V roce 1742 rozšířil Fridrich II. Veliký její původně pouze koncertní aktivity založením Královské dvorní opery, dnes známé jako Staatsoper Unter den Linden. Toto spojení přetrvalo dodnes. Za dobu existence se u Staatskapelle Berlin vystřídaly dirigentské osobnosti jako Felix Mendelssohn Bartholdy, Richard Strauss, Herbert von Karajan či Richard Wagner, který s ní v roce 1844 premiéroval Bludného Holanďana a provedl berlínskou premiéru Tristana a Isoldy. Daniel Barenboim stojí v jejím čele od roku 1992. Mezi jeho nejzářivější počiny patří kompletní provedení písní s orchestrem a symfonií Gustava Mahlera (ve spolupráci s Pierrem Boulezem) v Berlíně, vídeňském Musikvereinu a newyorské Carnegie Hall. Celkem pětkrát byl za jeho éry orchestr vyhlášen „Orchestrem roku“ prestižním magazínem Opernwelt. V první dekádě 21. století získala Staatskapelle Berlin cenu Wilhelma Furtwänglera, která je udělována za mimořádný umělecký přínos, a několik významných ocenění za své nahrávací projekty: Grand Prix du Disque (2002), cenu Grammy (2003) a ECHO Klassik (2007).

Daniel Barenboim

Rodáka z Buenos Aires, klavíristu a dirigenta Daniela Barenboima, lze bez nadsázky označit za žijící legendu klasické hudby. Spolupracoval se slavnou Nadiou Boulanger, Leopoldem Stokowskim, Arthurem Rubinsteinem, Zubinem Mehtou, Otto Klempererem, Pierrem Boulezem, z mladší generace s Yo-Yo Maem, Maximem Vengerovem (legendární nahrávka Sibeliova Houslového koncertu s Chicago Symphony Orchestra) ad. Stál v čele Orchestre de Paris, v letech 1989–2006 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Chicago Symphony Orchestra. Od roku 1992 působí u Staatskapelle Berlin. Výčet jemu udělených titulů a řádů by zabral skutečně úctyhodný prostor. Zmiňme alespoň titul Mírový vyslanec OSN, Commandeur dans l´Ordre National de la Légion d´Honneur, Honorary Doctor of Music Degree Oxfordské univerzity a Zlatou medaili Královské filharmonické společnosti v Londýně. 

 

S nákupem vstupenky na Pražské jaro 2016 získáte

Individuální slevu 20 % do všech expozic Národní galerie v Praze info+
Individuální slevu 20 % do všech expozic Centra současného umění DOX info+
50% slevu na jízdném, využijete-li pro cestu na Pražské jaro 2016 vlaky Českých drah info+