EN
EN hledat Košík

Archív Pražského jara

Symfonický orchestr Českého rozhlasu / Kaspszyk / Perianes
19/5
Čtvrtek 20:00
Místo konání: Obecní dům - Smetanova síň Ročník2016

Program:

  • Mieczysław Weinberg: Polnische Weisen č. 2 op. 47
  • Manuel de Falla: Noci ve španělských zahradách
  • Leonard Bernstein: Divertimento
  • Claude Debussy: Moře

Partner koncertu:

Subterra
Projekt vzniká za podpory

         

 „Byl jsem tak daleko od Španělska, že jsem je snad viděl ještě krásnější, než ve skutečnosti jsou. Díky, Paříži!“ Těmito slovy přiblížil Manuel de Falla vznik svého koncertu pro klavír a orchestr Noci ve španělských zahradách, který dokončil v létě roku 1915. Španělský skladatel, žijící tou dobou v Paříži, našel ve francouzské hudbě velkou inspiraci. V případě této skladby dokonce přiznal, že se jedná o poctu moderní francouzské škole. Barvitě instrumentovaná kompozice, v níž jsou party sólového piana a orchestru velmi vyvážené, je spíše než tradičním klavírním koncertem „symfonickými impresemi pro klavír a orchestr“, jak ji ostatně označoval sám skladatel. Pro španělského klavíristu Javiera Perianese je toto dílo potom doslova srdeční záležitostí. Nejenže při jejím nácviku pečlivě studoval autorův originální rukopis, ale jeho nahrávka skladby z roku 2011 byla nominována na prestižní Latin Grammy. V tomto ohledu je jeho debutové vystoupení na Pražském jaru zcela unikátní příležitostí vyslechnout si toto mistrovské dílo vrcholného představitele španělské tvorby 1. poloviny 20. století v jedné z nejlepších možných interpretací současnosti. Mimochodem pouhé čtyři dny před pražskojarním vystoupením Perianes toto dílo zahraje se slavným Chicago Symphony Orchestra. V Praze Perianese doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který povede eminentní polský dirigent Jacek Kaspszyk. Umělec, který bývá vyzdvihován především za svou zcela jedinečnou interpretaci polské hudby, představí skladbu varšavského rodáka Mieczysława Weinberga, a to Polnische Weisen č. 2 op. 47. V dalším programu zazní Divertimento Leonarda Bernsteina, které podobně jako řada dalších skladatelových děl doslova překypuje množstvím nejrůznějších hudebních žánrů a stylů jak americké populární, tak evropské klasické tvorby. Večer potom uzavře Debussyho slavné Moře z roku 1905, jež je v podstatě autorovým vyznáním se z lásky k mořské hladině, která jej fascinovala po celý život.

Javier Perianes

Španělský pianista Javier Perianes během své úspěšné kariéry zavítal téměř do všech významných koncertních sálů doslova celého světa (Carnegie Hall v New Yorku, pařížské Théâtre des Champs-Élysées, tokijská Suntory Hall). V jeho nabitém kalendáři v letošní sezóně nechybí vedle spolupráce s Vídeňskou filharmonií či Chicagským a Bostonským symfonickým orchestrem turné po Austrálii a Novém Zélandu. Je držitelem řady ocenění včetně Premio Nacional de Música, udělované španělským ministerstvem kultury (2012). Nahrává exkluzivně pro label Harmonia Mundi.

Jacek Kaspszyk

Od svého úspěchu na slavné dirigentské soutěži Herberta von Karajana spolupracoval Jacek Kaspszyk s většinou předních světových orchestrů: Berlínskou filharmonií, BBC Symphony Orchestra, Orchestre de Paris ad. Současný umělecký ředitel Varšavské filharmonie a od roku 2015 také hudební ředitel a šéfdirigent Beethoven Academy Orchestra je znám svou pravidelnou spoluprací s argentinskou klavíristkou Marthou Argerich, se kterou mimo jiné nahrál dvě CD pro společnost EMI. Je držitelem Lutoslawského a Elgarovy medaile – obě získal za příkladné provádění děl těchto autorů.

„Jacek Kaspszyk vedl orchestr mistrně a chytře pracoval s řadou emočních a vášnivých vrcholů díla.“
– Gazeta Wyborcza

Počátky existence Symfonického orchestru Českého rozhlasu spadají do roku 1926. Po roce 1945, kdy se těleso zformovalo ve velký symfonický orchestr, stáli v jeho čele šéfdirigenti Karel Ančerl, Jaroslav Krombholc či Vladimír Válek, přičemž od sezóny 2011/2012 se jeho uměleckého vedení chopil Ondrej Lenárd. Orchestr kromě pravidelné abonentní řady často hostuje na významných hudebních festivalech a pravidelně nahrává pro společnosti Supraphon, Radioservis či Clarton. 

 

S nákupem vstupenky na Pražské jaro 2016 získáte

Individuální slevu 20 % do všech expozic Národní galerie v Praze info+
Individuální slevu 20 % do všech expozic Centra současného umění DOX info+
50% slevu na jízdném, využijete-li pro cestu na Pražské jaro 2016 vlaky Českých drah info+