EN
EN hledat Košík

Novinky a články

Jan Dismas Zelenka český a světový – stále objevovaný mistr vrcholného baroka

Pražské jaro si Vás dovoluje co nejsrdečněji pozvat na přednášku doc. PhDr. Petra Daňka, PhD. s názvem „Jan Dismas Zelenka český a světový – stále objevovaný mistr vrcholného baroka“.

Přednáška je tematicky spjata s pražskojarním koncertem Ensemble Inégal, který proběhne tentýž den od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Soubor představí v rámci festivalu Pražské jaro pozoruhodné oratorní dílo Gesù al Calvario ZWV 62 skladatele vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky (1679-1745). Mistrovsky napsaná skladba, která je naplněna mimořádnou skladatelovou invencí, překvapivými harmonickými i metrickými zvraty, zhudebňuje pašijové téma, které známe především v pojetí jeho slavnějšího vrstevníka Johanna Sebastiana Bacha. Zelenkovo zpracování však překvapí, protože patří k italské hudební tradici, je plné sugestivního líčení děje a emocí, které tento dramatický příběh doprovázejí.

Přednáška se koná v pondělí 15. května 2017 v 18 hodin v Sukově síni Rudolfina (vstup bočním vchodem Galerie Rudolfinum). Vstup je zdarma a pouze pro registrované zájemce. Registrace již není možná, kapacita byla již naplněna. 

 

Projekt se koná za laskavé podpory Ministerstva pro místní rozvoj a agentury Czech Tourism.