EN
košík

Novinky a články

Berlínská filharmonie & Sir Simon Rattle v Praze!

Koncert k 25. výročí pádu Berlínské zdi
Zahajovací koncert 2. ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného

So 15/11/2014 od 20.00
Praha, Obecní dům

BERLINER PHILHARMONIKER
Ivo Kahánek, klavír
Sally Matthews, soprán
Bernarda Fink, alt
Christian Elsner, tenor
Hanno Müller-Brachmann, baryton
Pražský filharmonický sbor
Sir Simon Rattle, dirigent

Program
Bohuslav Martinů: Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“, H. 358
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125

Koupit vstupenku on-line

Pád Berlínské zdi předznamenal zhroucení totalitních režimů ve východní Evropě. Pro Berlínskou filharmonii i pro Pražské jaro, jehož název se stal inspirací pro politologický výraz „Pražské jaro“, silný moment, který stojí za to si připomínat. Koncert v Praze je součástí turné, v rámci kterého zavítá Berlínská filharmonie vedle Prahy rovněž do Halle, Varšavy a Budapešti. Obdobně v každém z těchto měst zazní před Beethovenovou Devátou symfonií ještě dílo národního klasika.

Události sametové revoluce v Praze jsou spjaty s provedením Beethovenova opusu v podání České filharmonie s jejím tehdejším šéfdirigentem Václavem Neumannem. Lesk listopadovému provedení dodá kromě Berlínských filharmoniků a Sira Simona Rattla také přítomnost hvězdného kvarteta pěveckých sólistů se sopranistkou Sally Matthews, altistkou Bernardou Fink, tenoristou Christianem Elsnerem a basbarytonistou Hanno Müller‑Brachmannem.

Symbolické pro pražský večer je rovněž spojení Beethovenova díla s Klavírním koncertem č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů, považovaným skladatelem za „výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i poctu hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani”. Světovou premiéru svěřil skladatel v roce 1956 v New Yorku příznačně Rudolfu Firkušnému, se kterým ho pojilo nejen velké přátelství, ale i osud nedobrovolné emigrace. Tentokrát koncert zazní v interpretaci jednoho z nejvýznamnějších představitelů současné české klavírní školy, absolutního vítěze Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2004, Ivo Kahánka, který stejné dílo Martinů s úspěchem provedl také na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall.

Koupit vstupenku on-line

 

www.firkusny.cz


 

 


Ve spolupráci Generální partner Oficiální partner Generální mediální partner Partner festivalu
Ve spolupráci Ministerstvo kultury Generální partner Generální mediální partner Oficiální partner Innogy Generální mediální partner Partner festivalu Praha