košík

Novinky a články

Berlínská filharmonie & Sir Simon Rattle v Praze!
Přihlaste se k odběru zpravodaje Pražského jara:

Koncert k 25. výročí pádu Berlínské zdi
Zahajovací koncert 2. ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného

So 15/11/2014 od 20.00
Praha, Obecní dům

BERLINER PHILHARMONIKER
Ivo Kahánek, klavír
Sally Matthews, soprán
Bernarda Fink, alt
Christian Elsner, tenor
Hanno Müller-Brachmann, baryton
Pražský filharmonický sbor
Sir Simon Rattle, dirigent

Program
Bohuslav Martinů: Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“, H. 358
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125

Koupit vstupenku on-line

Pád Berlínské zdi předznamenal zhroucení totalitních režimů ve východní Evropě. Pro Berlínskou filharmonii i pro Pražské jaro, jehož název se stal inspirací pro politologický výraz „Pražské jaro“, silný moment, který stojí za to si připomínat. Koncert v Praze je součástí turné, v rámci kterého zavítá Berlínská filharmonie vedle Prahy rovněž do Halle, Varšavy a Budapešti. Obdobně v každém z těchto měst zazní před Beethovenovou Devátou symfonií ještě dílo národního klasika.

Události sametové revoluce v Praze jsou spjaty s provedením Beethovenova opusu v podání České filharmonie s jejím tehdejším šéfdirigentem Václavem Neumannem. Lesk listopadovému provedení dodá kromě Berlínských filharmoniků a Sira Simona Rattla také přítomnost hvězdného kvarteta pěveckých sólistů se sopranistkou Sally Matthews, altistkou Bernardou Fink, tenoristou Christianem Elsnerem a basbarytonistou Hanno Müller‑Brachmannem.

Symbolické pro pražský večer je rovněž spojení Beethovenova díla s Klavírním koncertem č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů, považovaným skladatelem za „výraz neutuchajícího hledání pravdy a významu života, jakož i poctu hudbě, hudebníkovu útočišti, jeho síle a zbrani”. Světovou premiéru svěřil skladatel v roce 1956 v New Yorku příznačně Rudolfu Firkušnému, se kterým ho pojilo nejen velké přátelství, ale i osud nedobrovolné emigrace. Tentokrát koncert zazní v interpretaci jednoho z nejvýznamnějších představitelů současné české klavírní školy, absolutního vítěze Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2004, Ivo Kahánka, který stejné dílo Martinů s úspěchem provedl také na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall.

Koupit vstupenku on-line

 

www.firkusny.cz


 

 


Mohlo by Vás zajímat

4 / 6 Klavírní festival Rudolfa Firkušného - ročník druhý! Program druhého ročníku Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jehož je Pražské jaro pořadatelem, byl zveřejněn. novinka / Novinky
Ve spolupráci s Ministerstvo kultury Generální partner Česká spořitelna Oficiální partner RWE Hlavní mediální partner Partner festivalu Praha