EN
košík

Novinky a články

Hudba dneška

Jednoznačně kladného přijetí se dostalo světové premiéře nové skladby českého autora Miroslava Srnky My Life Without Me v reprezentativní interpretaci legendárního francouzského tělesa Ensemble intercontemporain s Claron McFadden. Punc mimořádné události dodala tomuto večeru i přítomnost v zahraničí často vyhledávaného českého dirigenta Tomáše Hanuse. Pod jeho pečlivým nastudováním se výjimečné novince, přinášející poselství umírající hrdinky pozůstalé rodině, dostalo „příležitosti excelovat různými technikami včetně recitace, šepotu i ztišeného zpěvu“. Stejně uznale hodnotil dirigent také orchestr: "Jeho hudebníci dokáží pracovat s entusiasmem a profesionalitou, každý jednotlivec je mistrem v oboru. Jde skutečně o ansámbl sólistů, kteří jsou na špičkové úrovni".


Veskrze soudobá hudba byla rovněž náplní koncertu Ostravské bandy v Divadle Archa. Poprvé na Pražském jaru zazněla v každém ohledu netuctová hudba jiného mladého českého skladatele a světově uznávaného nanochemika v jedné osobě Petra Cíglera, českou premiéru měl na tomto večeru také nový smyčcový kvartet Torso zakladatele a dirigenta Ostravské bandy Petra Kotíka. Vrcholem bylo první festivalové uvedení mimořádně náročného Klavírního koncertu György Ligetiho ve strhujícím podání belgického pianisty Daana Vandewalla. Když před dvěma lety uvedli stejní umělci toto dílo v Carnegie Hall, napsal prestižní newyorský kritik George Grell: „...ve srovnání s New York Philharmonic s dirigentem Esa-Pekkou Salonenem je překvapivé, že pod vedením Petra Kotíka a klavíristy Daana Vandevalla je hudba koncertu čistší, dává větší smysl, dýchá větší muzikálností a humorem“.

Reprezentativním vhledem do soudobé české hudby byly také dva komorní Úterky Umělecké besedy, které kromě jejích žijících členů záslužně připomenuly skladatelský odkaz Ladislava Vycpálka (se snovou interpretací jeho variační sonáty Chvála houslí mladým Jakubem Fišerem), Klementa Slavického a Miloslava Kabeláče, v jehož skladbě Osudová dramata člověka exceloval po boku trumpetisty Miroslava Kejmara herec Filip Sychra.

 


Ve spolupráci Generální partner Oficiální partner Generální mediální partner Partner festivalu
Ve spolupráci Ministerstvo kultury Generální partner Generální mediální partner Oficiální partner Innogy Generální mediální partner Partner festivalu Praha