EN
košík

Novinky a články

Klavírní festival Rudolfa Firkušného


Webové stránky Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného:

www.firkusny.cz

 

O festivalu:

Nový festival je věnovaný oslavě klavíru a postavě největšího českého klavíristy 20. století Rudolfu Firkušnému, který byl velmi těsně spjat s festivalem Pražské jaro. Stál u jeho zrodu v roce 1946 a po Sametové revoluci byl v letech 1993 – 1994 prezidentem festivalu.

Tento festival se bude konat pravidelnělistopadu. Měl by být jakýmsi doplněním květnového hudebního svátku. Formátem nevelký, na ploše jednoho týdne nabízející posluchačům sérii klavírních recitálů, na kterých budou vystupovat ti nejlepší světoví klavíristé společně s domácí špičkou.

Jsme přesvědčeni, že tento nový festival osloví široké kulturní publikum, najde si své trvalé místo v nabídce pražského kulturního života a svoji přesvědčivou kvalitou významně vylepší kulturní život metropole.

Na prvním ročníku vystoupí umělci:

Brahms / Beethoven / Chopin

Beethoven / Janáček / Bartók / Liszt

Haydn / Rachmaninov / Brahms / Martinů

Schumann / Prokofjev


Osobnost Rudolfa Firkušného

Rudolfa Firkušného (1912 – 1994) lze dnes zcela jistě považovat za nejslavnějšího českého klavíristu všech dob. O jeho popularitě a věhlasu vypovídá i nabídka k natočení reklamního spotu pro společnost Nike

Tento přítel Bohuslava Martinů, žák Leoše Janáčka a Viléma Kurze, se proslavil svou mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století.

Již ve svých 11 letech debutoval s Českou filharmonií. Prezident T. G. Masaryk mu osobně udělil stipendium, které mu umožnilo studovat v Paříži u věhlasného Alfreda Cortota. Do vlasti se vrátil po osvobození v roce 1945 jako již světově uznávaný klavírista. S Rafaelem Kubelíkem triumfoval Dvořákovým klavírním koncertem na 1. ročníku Pražského jara roku 1946. Od roku 1948 žil trvale ve Spojených státech, kam musel uprchnout před komunistickým režimem. Do České republiky se vrátil fenomenálním koncertem na Pražském jaru za řízení Jiřího Bělohlávka v roce 1990. Jeho sen usadit se zde natrvalo se mu však bohužel nezdařil. Rudolf Firkušný umírá náhle v červenci 1994.

Úspěchu dosáhl nejen svým výjimečným nadáním, ale též houževnatým úsilím, spojeným s vynikajícím smyslem pro sloh a stavbu každého díla. Kritikou je stavěn mezi přední klavíristy 20. století. Velký důraz kladl na českou hudbu (Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Martinů), která se stala osou jeho širokého repertoáru. Jako jeden z mála českých klavíristů vystoupil s orchestry jako Newyorská filharmonie, Philadelphia Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Cleveland či Pittsburgh Symphony Orchestra. Spolupracoval s legendárními dirigenty Leopoldem Stokowskim, Charlesem Munchem ad.

Jsme hrdí, že právě naše instituce může tímto festivalem přispět k trvalému odkazu tohoto světoznámého umělce a výjimečného člověka.

Webové stránky a prodej vstupenek

www.firkusny.cz


Ve spolupráci Generální partner Oficiální partner Generální mediální partner Partner festivalu
Ve spolupráci Ministerstvo kultury Generální partner Generální mediální partner Oficiální partner Innogy Generální mediální partner Partner festivalu Praha