EN
košík

Novinky a články

Televizní ohlédnutí za Pražským jarem 2013

 

Připomeňte si nezapomenutelné okamžiky 68. ročníku Pražského jara, které byly zachyceny kamerou České televize v pořadu Echo Pražského jara.

 

 Echo Pražského jara 2013 - Díl 1.

První díl Echa Pražského jara připomene prolog 68. ročníku festivalu, mimořádný koncert Berlínských filharmoniků. Zavede nás na Staroměstské náměstí, na již tradiční open air koncert pro Prague Marathon, kde tentokrát vystoupila kapela Žlutý pes. S kamerou navštívíme pietní akt u hrobu Bedřicha Smetany na vyšehradském Slavíně a provedeme Vás přípravami a zákulisím zahajovacího koncertu.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 2.

Druhý díl ohlédnutí za Pražským jarem 2013 je z velké části věnován mezinárodní hudební soutěži Pražského jara, která byla vyhlášena v oborech lesní roh a varhany. Přináší také přehled moderních děl, která ať už v české, či světové premiéře na tomto ročníku zazněla. Velký ohlas kupříkladu vzbudilo uvedení monumentální skladby Vábení českého skladatele Kryštofa Mařatky.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 3.

Hollywoodská herecká hvězda John Malkovich již podruhé přijal pozvání vystoupit na Pražském jaru. Tentokrát ztělesnil roli stárnoucího Casanovy. Za doprovodu orchestru Wiener Akademie pod vedením Martina Haselböcka zazněly slavné árie z Mozartových oper. Jako sopranistka se představila vynikající Sophie Klußmann a mužského pěveckého partu se zhostil barytonista Florian Boesch. S kamerou jsme dále nahlédli do zákulisí příprav české premiéry Vábení skladatele Kryštofa Mařatky. Poprvé se divákům Pražského jara představil mladý český houslista Josef Špaček, který za klavírního doprovodu Miroslava Sekery uchvátil publikum vyprodaného Rudolfina.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 4.

Mnichovská filharmonie hrála pod vedením svého šéfdirigenta - legendárního Lorina Maazela. V Prokofjevově houslovém koncertu skvostně zazářila mladá Holanďanka Janine Jansen. Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu byl věnován 150. výročí založení Umělecké besedy a taktéž 90. výročí zahájení vysílání Českého rozhlasu. V rámci večera tak mimo jiné zazněl výjimečný klavírní koncert Jaroslava Ježka. Dopolední koncerty, takzvaná "matiné", jsou skvělou příležitostí pro festivalový debut mladých talentů. V letošním roce tak byla dána příležitost dvěma mladým klavíristům - Pavlu Zemenovi a Yuka Yoshimuře.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 5.

Pro milovníky soudobé hudby bylo vystoupení Ensemble Intercontemporain skutečným svátkem. O to větším, že si tento slavný francouzský soubor pro své pražské vystoupení objednal skladbu u českého skladatele Miroslava Srnky. Premiéra kompozice My life without me tak zazněla vedle děl současné skladatelské špičky - Pierra Bouleze, Bruno Mantovaniho a dalších.
Pastýřská pohádka je novou operou pro malé i velké diváky z pera skladatele Pavla Trojana, ředitele Pražské konzervatoře. V nastudování žáků školy tak pražskojarní publikum vyslechlo dílo, které v soudobém duchu navazuje na odkaz oper tzv. "zlatého věku".
Na festivalovém koncertu České filharmonie, který dirigoval Tomáš Netopil, zazněla Třetí symfonie amerického skladatele Aarona Coplanda, která na evropském kontinentu byla uvedena vůbec poprvé právě na Pražském jaru. Tehdy se psal rok 1947 a koncert dirigoval legendární Leonard Bernstein. "Paganini kontrabasu" - tak se o Romanu Patkoló vyjádřila houlistka Anna-Sophie Mutter. Na koncertu Pražského jara byl sólistou kontrabasového koncertu italského skladatele Nino Roty.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 6.


V netradičním prostoru dopravní haly Národního technického muzea, mezi lokomotivami, letadly a historickými automobily, se odehrál koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis, který se specializuje na interpretaci gregoriánského chorálu a středověké duchovní hudby. Téma koncertu dokonale souznělo s místem konání koncertu. Dramaturgie večera spojovala hudební a literární díla, která jsou věnována myšlence "Člověka putujícího".

Fenomenálním zážitkem bylo vystoupení Soni Červené, která sugestivním způsobem spojovala krásu slova s hudbou.

Nadšené ovace sklidilo vystoupení kapely The Tap Tap, kterou tvoří postižení studenti a absolventi škol pražského Jedličkova ústavu. Pod vedením kapelníka Šimona Ornesta vystoupili v pražském Mercedes Forum.
 

 Echo Pražského jara 2013 - Díl 7.


Na druhém festivalovém matiné se představily dvě mladé zpěvačky - sopranistka Lívia Obručnik Venósová a mezzosopranistka Petra Vondrová.

Kytarista Miloš Karadaglić má na svém kontě mnoho úspěchů. Byl kupříkladu vůbec prvním kytaristou, který v proslulé Royal Albert Hall přednesl svůj sólový koncert. Českému publiku se tento mimořádný talent poprvé představil právě na recitálu v rámci Pražského jara.
Až z dalekého Japonska přijel Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, který do své dramaturgie vedle evropských autorů zařadil také dílo japonského skladatele Kosaku Yamady.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 8.

V rámci divadelní řady festivalu byla v inscenaci Národního divadla uvedena Smetanova opera Dvě vdovy.  
Německý barytonista Matthias Goerne ve svém komorním písňovém večeru uvedl díla Beethovena, Schuberta a Brahmse.

Vítězka mezinárodní hudební soutěže Pražského jara v oboru cembalo, Alexandra Něpomnjaščaja, vystoupila v Anežském klášteře s velmi kultivovaným programem s těžištěm v tvorbě barokní.

Klavíristu Leif Ove Andsnese zastoupil z rodinných důvodů na jeho osobní doporučení německý pianista Alexander Lonquich, který dostál nejen ohlášenému beethovenovskému programu s Mahlerovým komorním orchestrem, ale úspěšně se zhostil i dvojrole sólisty a dirigenta.

Koncert k 200. výročí narození Richarda Wagnera ozdobila přítomnost jedné z nejvýznamnějších osobností světové operní scény, německé sopranistky Angely Denoke.

 

Echo Pražského jara 2013 - Díl 9.

"La Passione di Gesù Cristo" Josefa Myslivečka v podání ansámblu Collegium 1704 a příkladném nastudování Václava Lukse bylo skutečně mimořádným zážitkem. Renaud Capuçon a Khatia Buniatishvili publikum pražského Rudolfina strhli temperamentním podáním komorních děl Bartóka Beethovena a Francka. Tenorista Aleš Briscein a sopranistka Lenka Máčiková byli protagonisty koncertu, kterým Pražské jaro připomělo sté výročí narození předního českého pěvce 20. století, sólisty Národního divadla v Praze Beno Blachuta, tenoristy, který vynikal v českém i světovém repertoáru. Dirigent Libor Pešek oslavil v tomto roce významné životní jubileum. Na pražskojarním koncertě v  jeho neopakovatelném podání zazněla také "Pohádka" skladatele Josefa Suka.

 


Ve spolupráci Generální partner Oficiální partner Generální mediální partner Partner festivalu
Ve spolupráci Ministerstvo kultury Generální partner Generální mediální partner Oficiální partner Innogy Generální mediální partner Partner festivalu Praha