EN
EN hledat Košík

Historie festivalu

19. stol

První pokusy sedmdesát let trvající snahy pražské hudební veřejnosti včetně německy hovořící menšiny o pořádání každoročních hudebních slavností s účastí špičkových sólistů a předních orchestrů z celého světa.

1904

Mezitím se k této iniciativě přidalo vlastními operními cykly českých skladatelů také Národní divadlo a na jaře roku 1904 se uskutečnil i první památný Český hudební festival, na němž se už podílela Česká filharmonie.

1918-1939

V meziválečných letech se podobné velkorysé hudební svátky s účastí zahraničních umělců uskutečnily v Praze třikrát pod patronací Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM). V pohnutém období nacistického protektorátu oživil snahy o konání pravidelného festivalu v podobě Pražských hudebních májů dirigent Václav Talich.

1946

Když v roce 1946 slavila Praha a spolu s ní celá Československá republika první výročí ukončení válečného konfliktu, zrodil se současně s oslavami 50. výročí založení České filharmonie Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.

1946 a 1947

Vedle české hudby a jejích národních klasiků (Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů) kladly první festivalové ročníky zákonitě důraz na hudbu a její reprezentanty ze čtyř vítězných velmocí protihitlerovské koalice. Spolu s umělci ze Spojených států amerických (na Pražském jaru si v letech 1946 a 1947 odbyl svůj mezinárodní debut později věhlasný dirigent Leonard Bernstein), Velké Británie a Francie se festivalu už od jeho vzniku zúčastňovali také špičkoví sólisté, pěvci a dirigenti z tehdejšího Sovětského svazu.

1947

Kromě v hudebním světě už etablovaného houslového virtuóza Davida Oistracha přijížděli z Ruska každoročně do Prahy také zástupci nastupujícího hudebního mládí, kteří si právě v konkurenci se svými kolegy z jiných zemí odbyli na Pražských jarech svůj křest ohněm. K těm nejslavnějším patřili fenomenální klavírista Svjatoslav Richter a violoncellista Mstislav Rostropovič, vítěz mezinárodní soutěže mladých talentů, která v rámci festivalu probíhá už od jeho druhého ročníku v roce 1947.

1957

Pražské jaro je od roku 1957 zakládajícím členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží se sídlem v Ženevě. Právě úspěchy, kterých dosáhly desítky těchto mladých hudebníků v soutěžích Pražských jar, byly prubířskými kameny jejich uměleckého zrání a zpravidla odstartovaly jejich kariéru i v ostatních zemích světa.