EN
košík

Historie festivalu

19. stol

První pokusy sedmdesát let trvající snahy pražské hudební veřejnosti včetně německy hovořící menšiny o pořádání každoročních hudebních slavností s účastí špičkových sólistů a předních orchestrů z celého světa.

1904

Mezitím se k této iniciativě přidalo vlastními operními cykly českých skladatelů také Národní divadlo a na jaře roku 1904 se uskutečnil i první památný Český hudební festival, na němž se už podílela Česká filharmonie.

1918-1939

V meziválečných letech se podobné velkorysé hudební svátky s účastí zahraničních umělců uskutečnily v Praze třikrát pod patronací Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu (ISCM). V pohnutém období nacistického protektorátu oživil snahy o konání pravidelného festivalu v podobě Pražských hudebních májů dirigent Václav Talich.

1946

Když v roce 1946 slavila Praha a spolu s ní celá Československá republika první výročí ukončení válečného konfliktu, zrodil se současně s oslavami 50. výročí založení České filharmonie Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.

1946 a 1947

Vedle české hudby a jejích národních klasiků (Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů) kladly první festivalové ročníky zákonitě důraz na hudbu a její reprezentanty ze čtyř vítězných velmocí protihitlerovské koalice. Spolu s umělci ze Spojených států amerických (na Pražském jaru si v letech 1946 a 1947 odbyl svůj mezinárodní debut později věhlasný dirigent Leonard Bernstein), Velké Británie a Francie se festivalu už od jeho vzniku zúčastňovali také špičkoví sólisté, pěvci a dirigenti z tehdejšího Sovětského svazu.

1947

Kromě v hudebním světě už etablovaného houslového virtuóza Davida Oistracha přijížděli z Ruska každoročně do Prahy také zástupci nastupujícího hudebního mládí, kteří si právě v konkurenci se svými kolegy z jiných zemí odbyli na Pražských jarech svůj křest ohněm. K těm nejslavnějším patřili fenomenální klavírista Svjatoslav Richter a violoncellista Mstislav Rostropovič, vítěz mezinárodní soutěže mladých talentů, která v rámci festivalu probíhá už od jeho druhého ročníku v roce 1947.

1957

Pražské jaro je od roku 1957 zakládajícím členem Světové federace mezinárodních hudebních soutěží se sídlem v Ženevě. Právě úspěchy, kterých dosáhly desítky těchto mladých hudebníků v soutěžích Pražských jar, byly prubířskými kameny jejich uměleckého zrání a zpravidla odstartovaly jejich kariéru i v ostatních zemích světa.

Ve spolupráci Generální partner Oficiální partner Generální mediální partner Partner festivalu
Ve spolupráci Ministerstvo kultury Generální partner Generální mediální partner Oficiální partner Innogy Generální mediální partner Partner festivalu Praha